Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

            Kütüphanemiz hizmet binası kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir. Gerek iç gerekse dış yapısında, ısıtma ve aydınlatma sistemlerinde, eserlerin depolama sistemlerinde A’dan Z’ye yenileme gerçekleştirilmiş, ağırlıklı ahşap dolaplardan oluşan kütüphanemizde büyük tehlike oluşturan eski teknoloji ve çok yıpranmış olan elektrik hattı yenilenmiştir.

           Çatı oluklarındaki birikmelerden ve akıtmalardan kaynaklı oluşan dış ve iş yüzeylerdeki kötü görüntü Kumla Sistemi kullanılarak temizlendi. Oluk sistemlerindeki olumsuzluklar düzeltilerek duvarların nem alması doğal olarak biriken su ile içeride oluşan ve eserlere zarar verecek derecelere gelmesi muhtemel nem önlenmiştir. Eserlerin belirli seviyede ısı ve nem oranlarında kalmaları ömürleri açısından çok önem teşkil etmektedir. Bu sebeple, gerçekleştirilen restorasyon kapsamında Arşiv alanımıza İtalya menşeili Hassas Klima Sistemleri yerleştirildi. Eserlerin sağlığı açısından alınabilecek ilk önlemlerden olan ısı ve nem oranlarının kontrolü hassas klimalarca anlık yapılmakta ve gerekli durumlarda otomatik olarak devreye girerek istenen oranlar sağlanmaktadır. Aynı depolama şartlarını daha güvenli ve kullanışlı yapmak adına Kompakt Dolap Sistemleri kuruldu. Böylelikle herhangi bir tehlike anında daha önce açık raflarda duran eserler kapalı ortamlarda muhafaza edilmekteler.

           2015 Yazında başlayan çok kapsamlı restorasyon çalışmaları 2016 Şubat ayına kadar sürdü ve son olarak sayım ve temizlik işlemleri sonrası yenilenen yüzü ile kullanıcılarını beklemektedir.


Arşiv eski hali ve Restorasyondan sonraki klimalı hali