Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

KENDİRLİZADE MEHMET EFENDİ

ZADE HOCA
(1851-1939)

1851 YILINDA KAYSERİ’DE DOĞMUŞ,İLK VE ORTA TAHSİLİNİ YAPTIKDAN SONRA,YÜKSEK TAHSİL İÇİN,İSTANBULA GİTMİŞTİR.

FATİH MEDRESESİNDE,FIKIH,TEFSİR,MAANİ,MANTIK VE İLM-İ- BEDİİ DERSLERİNİ ALMIŞ VE YÜKSEK TAHSİLİNİ TAMAMLAMIŞTIR KAYSERİDE ŞİMDİKİ YERALTI ÇARŞISININ BULUNDUĞU YERDE BULUNAN,"SARAY MEDRESESİNDE”,YİRMİ YIL MÜDDETLE FIKIH(İSLAM HUKUKU) VE ARAPÇA DERSLERİ VERMİŞTİR.

KAYSERİ ALİMLERİNİN SEÇİMİ İLE GETİRİLDİĞİ,BU KÜTÜPHANEDE ,1.MÜDÜR OLARAK, 1906-1926 YILLARI ARASINDA,YİRMİ YIL MÜDDETLE MAAŞ SIZ OLARAK GÖREV YAPMIŞTIR.

KENDİ İFADESİNE GÖRE,GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞA İLE İLK DEFA BU KÜTÜPHANEDE KARŞILAŞMIŞTIR;

“GAZİ MUSTAFA KAMAL PAŞA,KASTAMONUDA 1925 YILINDA BAŞLATTIĞI,ŞAPKA İNKİLABINDAN SONRA,ÇIKTIĞI ANADOLU GEZİSİ ESNASINDA,KAYSERİYE’DE UĞRAMIŞ VE ALİMLERİ BU KÜTÜPHANEDE TOPLAMIŞ,SAYGILARINI SUNDUKDAN SONRA,KONUŞMA YA BAŞLAMIŞ; “SİZLERE BU GÜN SERPUŞ(ŞAPKA) GETİRDİM,BU BAŞI SICAKDAN VE GÖZLERİ’ DE GÜNEŞDEN KORUYOR,FAYDALI BİR ŞAPKA,BUNUN HAKKINDA NEDÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

ALİMLERİN CEVABI;”GAZİ BİZ ZATEN FES’İ YUNANDAN ALDIK,İMAN İNSANIN KALBİNDEDİR,KİSBET(ELBİSE) İLE İLİŞKİSİ YOKTUR.ALLAH SENDEN RAZI OLSUN” ŞEKLİNDE OLUR.

BUNU TAKİBEN,ATATÜRK ALİMLERE BİRER KASKET HEDİYE EDER, GİYİLEN BU KASKETLERLE,HEP BİRLİKDE YÜRÜYEREK,KAĞNI PAZARINA (HUNAT CAMİSİ ÖNÜ) KADAR GELİRLER VE HALK BU DURUMU GÖRÜR.

BU OLAYI TAKLİBEN ,KAYSERİDE FES ÇIKARILMIŞ,ŞAPKA GİYİLMEYE BAŞLANMIŞ VE ŞAPKA İNKİLABI GERÇEKLEŞMİŞTİR.

SOYADI KANUNU ÇIKDIKDAN SONRA,MEHMET EFENDİ, KENDİRLİOĞLU SOYADI YERİNE, KÖKER SOYADINI ALMIŞTIR.

1933 ÜNİVERSİTE REFORMUNDA,DARÜLFÜNUN,İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNE DÖNÜŞÜRKEN,KENDİRLİZADE MEHMET EFENDİ FIKIH(İSLAM HUKUKU) KÜRSÜSÜNE DAVET EDİLMİŞ,FAKAT YAŞI İLERLEMİŞ OLDUĞUNDAN GİDEMEMİŞTİR.

1939 YILINDA,GAVREMZADE MAHALLESİNDEKİ EVİNDE HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞ,SEYYİD-İ-BURHANEDDİN TÜRBESİNİN YANINA DEFNEDİLMİŞ VE DAHA SONRA’ DA,ASRİ MEZARLIKDAKİ,

ŞEVKİ KÖKER AİLE MEZARLIĞINA NAKLEDİLMİŞTİR    

                                                                                                                              TORUNU


                                                                  PROF.DR.AHMET HULUSİ KÖKER